"برای موفقیّت در زندگی ، خداوند به انسان دو چیز داده است: آموزش و فعالیّت بدنی. نداشتن فعالیّت بدنی باعث از بین رفتن شرایط مناسب بدن انسان می شود در حالیکه تحرّک و فعالیّت بدنی هدفمند ، آن را بهبود بخشیده و حفظ می کند"  افلاطون - 400 سال قبل از میلاد مسیح

اگر برای استفاده از پلّه ها به جای استفاده از آسانسور و پلّه برقی دنبال دلیل می گردید، به این 6 نکته دقّت کنید.


بالا رفتن از پلّه ها انرژی بیشتری می سوزاند

اگر به دنبال مصرف کالری بیشتری هستید بهتر است بدانید که بالا رفتن از پلّه ها به جای استفاده از آسانسور ، 7 برابر انرژی و کالری بیشتری مصرف می کند. این نکته برای افراد چاق یا با اضافه وزن که به دنبال مصرف کالری روزانه بیشتری هستند ، بسیار مهمّ است به ویژه اینکه مصرف کالری با بالا رفتن از پلّه ها در افراد چاق به نسبت بقیّه بیشتر هم هست.

بالا رفتن از هر عدد پلّه باسرعت عادی ، 0.1 کیلوکالری انرژی مصرف می کند یعنی بالا رفتن از 10 عدد پلّه نزدیک به یک کیلو کالری انرژی بیشتری می سوزاند. البته پایین آمدن از پله ها هم مفید است و می تواند انرژی به اندازه نصف میزان انرژی بالا رفتن از پله ها مصرف نماید.

کم کردن خطر سکته مغزی

 فعّالیّت بدنی و استفاده از پلّه ها اثر قابل توجّهی در کم کردن خطر بروز سکته مغزی دارد. در یک مطالعه علمی که توسط پزشکان دانشگاه "هاروارد" انجام گرفته است استفاده از پلّه ها به صورت بالا رفتن از حداقل 20 طبقه در طول هفته می تواند خطر بروز سکته مغزی را کاهش دهد. این اثر جدای از فایده بالا رفتن از پلّه ها به عنوان ورزش و فعّالیّت بدنی است.

بالا رفتن از پله ها

بهبود عملکرد قلب و عروق

 بالا رفتن از پله ها تا دو طبقه ورزش متوسط و بیشتر از آن به عنوان فعالیت بدنی با شدّت زیاد تلقی می شود و مانند سایر فعالیتهای بدنی می تواند موجب بهبود عملکرد و اصطلاحاً "Fitness" قلب شود.

در یک مطالعه بزرگ انجام فعالیت های روزانه با شدتی قابل مقایسه با بالا رفتن از پله ها توانسته بود به میزان 7 سال طول عمر افراد را افزایش دهد.

تقویت عضلات و استخوانها

 یکی از مهم ترین دلایل افراد برای عدم استفاده از آسانسور ، ساییدگی مفصل زانو و خطر ایجاد "آرتروز" در آینده است. درحالیکه این موضوع شاید درست نباشد. یکی از مهم ترین عوامل کاهش دردهای مفاصل و آرتروز ، داشتن عضلات قوی و پرحجم است. عضلات باعث می شوند تا در زمان انقباض فشار و استرس کمتری به استخوانها و مفاصل وارد شود و به همین دلیل فیزیوتراپی و برنامه های تقویت عضلانی نقش مهمی در درمان آرتروز و کاهش دردهای مفصلی دارند.

بالا رفتن از پله ها به جای استفاده از آسانسور یا بالابر می تواند نقش مهمی در مستحکم کردن استخوانها و تقویت عضلات داشته باشد.

دور شدن از زندگی بدون تحرک

 در رابطه با فعالیت بدنی مهم ترین نکته این است که ما از عنوان فردی "فاقد تحرّک" خارج شویم. بدون تحرک بودن یکی از عوامل خطر مهم بیماریهای قلبی و عروقی است و شاید یکی از منافع اصلی ورزش ، دور بودن از بی تحرکی باشد.

یکی از راحت ترین و در دسترس ترین راهها برای اجتناب از "بی تحرک" بودن استفاده از پله است. افرادی که در طول روز حداقل دو طبقه پله استفاده می کنند ، دیگر "بدون تحرک" نیستند و همین میزان از فعالیت برای خارج شدن از لیست انتظار خطر بیماریهای قلبی کافی است.

نکته جالب ششم

 ششمین دلیل برای ترجیح دادن پله ها به آسانسور این است که دیگر لازم نیست به موسیقی های من در آوردی داخل کابین آسانسورها گوش دهید یا دگمه های طبقات آلوده آنها را لمس نمایید.

توصیه های قلب من

 توصیه اصلی ما این است که در هر زمانی که لازم است از طبقات یک ساختمان بالا بروید ، حتماً از پله ها به جای آسانسور یا پله برقی استفاده نمایید. این کمترین لطفی است که می توانید در حق "قلب خودتان" انجام بدهید. به عنوان مثال در فروشگاه ها ، در طبقات ساختمان ، در بیمارستان ، در ادارات یا در مترو.

البته این امر باید در حد توان جسمی افراد باشد و لازم نیست زیاده از حد به خودتان فشار وارد کنید. به عنوان مثال در صورت تصمیم به بالا رفتن از یک یا دو طبقه حتماً پله بهتر است و استرس زیادی هم به بدن وارد نمی شود.  برخی از افراد با سه یا چهار طبقه هم مشکلی ندارند . در مورد ساختمانهای بلند و با طبقات بسیار زیاد توصیه می شود در حد امکان و تحمل چندین طبقه را با پله و بقیه را با آسانسور یا پله برقی طی نمایید.

در هر صورت لازم است در هر زمانی در حد تحمل استرس فعالیت جسمی ، از هر طریقی که بتواند میزان فعالیت بدنی شما را افزایش دهد ، دریغ نکنید.