درمان فشار خون بالا


فشارخون بالا یکی از شایعترین و مهم ترین بیماری های انسانهاست که سالانه موجب مرگ و میر و درمان فشارخونناتوانی تعداد زیادی از انسانها می شود. با این حال این بیماری به راحتی قابل تشخیص و درمان است. شاید مهم ترین نکته در درمان این بیماری تشخیص زود و به موقع آن باشد ، برای اینکه فشارخون بالا در اغلب موارد بی علامت بوده و تا زمان اندازه گیری فشارخون غیر قابل تشخیص است. بعد از تشخیص بیماری مهمترین نگرانی افراد ، درمان فشارخون بالا است.

عواملی که باعث ایجاد فشارخون بالا می شوند ، مانند تغذیه نادرست ، عدم تحرک کافی ، چاقی و اضافه وزن ، معمولا متعدد بوده و در طول زندگی ایجاد می شوند لذا برای کنترل فشارخون لازم است این عوامل برای سالهای طولانی مد نظر باشند تا با کنترل آنها جلوی فشارخون بالا گرفته شود. این امر معمولا برای افراد سخت و طاقت فرسا است و علاوه از آن در بسیاری از افراد شاید بعد از ایجاد فشارخون بالا ، با برگرداندن عوامل خطر ایجاد کننده فشارخون ، برگشت فشارخون اتفاق نیفتد. لذا لازم است افراد برای پایین آوردن فشارخون از داروهای کاهش دهنده فشارخون استفاده نمایند.
در درمان فشارخون بالا باید به چند نکته توجه کرد :

1- هیچ گونه روش منفرد و قطعی برای درمان کامل فشارخون وجود ندارد. فشارخون بالا جزو بیماری های متابلیک است و مانند دیابت نوع دو ، برای کنترل آن لازم است از چند روش و همزمان از روشهای دارویی و غیردارویی استفاده کرد.
2- کنترل فشارخون یک مبارزه طولانی است و شاید لازم باشد فرد تا آخر عمر خود مراقبت های لازم را در مورد فشارخون بالا انجام دهد. در طول این مدت هم باید از روشهای غیردارویی مانند تغذیه سالم ، کاهش وزن و افزایش فعالیت های بدنی استفاده کرد و هم با تجویز پزشک از درمانهای دارویی بهره برد.