آلودگی ذرات که به عنوان ذرات معلق نیز شناخته می شود، مخلوطی از ذرات و قطرات ریز است که از خاک، گرد و غبار، دوده، دود و ترکیبات مایع تشکیل شده است. این ذرات نوعی آلودگی هوا هستند و می توانند به صورت خاص برای سلامتی شما مضرّ باشند.

این نوشته به بررسی خطرات ريزگردها بر سلامت شما می پردازد. همچنين، شامل کارهایی می شود که می توانید برای محافظت از خود انجام دهید.

خطرات بهداشتی آلودگی ذرات

هنگامی که آلودگی ذرات را استنشاق می کنید، اين ذرات می توانند به ریه های شما آسیب برسانند، به خصوص اگر بیماری های ریوی مانند بیماری انسدادی مزمن ریه یا آسم دارید . آلودگی ذرات همچنين در حملات قلبی، سرطان ریه و وزن کم هنگام تولد برای نوزادان دخیل است. از سوي ديگر قرار گرفتن در معرض این نوع آلودگی هوا می تواند منجر به سوزش چشم و گلو شود.

آلودگی ذرات معمولاً از اجزایی مانند نیترات ها، سولفات ها، مواد شیمیایی آلی، فلزات و ذرّات خاک یا گرد و غبار تشکیل شده است. مواد تشکیل دهنده می تواند بسته به فصل متفاوت باشد. به عنوان مثال، دوده و دود ناشی از آتش سوزی چوب، که بیشتر در زمستان رایج است، نوعی آلودگی ذرات است.

شواهد اولیه نشان می‌دهد مکان‌هایی که میزان آلودگی هوای بالایی دارند ، در مقایسه با مکان‌هایی که آلودگی هوای کمتری دارند، نرخ مرگ و میر بیشتری برای بيماريهاي تنفسي و از جمله بیماران کووید-19 دارند، البته در اين مورد تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. 

کدام ذرات مضرتر هستند؟

وقتی صحبت از آلودگی ذرات به میان می آید، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) می گوید که اندازه ذرات بیشترین اهمیت را دارد.

به طور کلی، ذرات کوچکتر (آنهایی که 10 میکرومتر یا کمتر قطر دارند) پتانسیل بیشتری برای ایجاد مشکلات سلامتی نسبت به ذرات بزرگتر دارند. این به این دلیل است که ذرات کوچکتر می توانند در حین استنشاق، از طریق بینی و گلو، به راحتی وارد ریه ها شوند. برخی حتی می توانند وارد جریان خون شما شوند.

EPA آلودگی ذرات را به دو دسته مجزا تقسیم می کند:

  • ذرات درشت: اين ذرات قابل استنشاق اغلب در نزدیکی جاده های غبارآلود یا مناطق صنعتی یافت می شوند. آنها بزرگتر از 2.5 میکرومتر و کمتر از 10 میکرومتر قطر دارند. منابع این اندازه آلودگی ذرات شامل عملیات سنگ زنی و گرد و غبار ناشی از ترافیک در جاده ها است.
  • ذرات ریز: اين ذرات در دود و مه یافت می شوند. آنها می توانند از آتش سوزی در جنگل ها منتشر شوند یا زمانی که گازهای نیروگاه های صنعتی یا اتومبیل ها به هوا می رسند و واکنش شیمیایی ایجاد می کنند ایجاد می شوند.

تخمین زده می شود که آلودگي هوا با ريزگردها مي تواند سالانه تا 40هزار نفر را از بين ببرد و تنها کاهش 10 درصد آلودگی ذرات ریز می تواند از مرگ سالانه بیش از 4000 نفر در كشورمان جلوگیری کند .

محافظت از خود در برابر آلودگی ذرات

ممکن است به نظر برسد که آلودگی ذرات در اطراف شما وجود دارد (و همینطور است)، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود در برابر آن انجام دهید.

ابتدا، با شاخص کیفیت هوای EPA آشنا شوید ، که هر روز در وب سایت های هواشناسی (و در برنامه های هواشناسی، به ویژه زمانی که به سطوح ناسالم می رسد) گزارش می شود.

هنگامی که برای یک روز در خارج از منزل برنامه ریزی می کنید، شاخص کیفیت هوا را بررسی کنید و اگر انتظار می رود کیفیت هوا مشکل ساز باشد، برنامه های خود را تغییر دهید تا زمان بیشتری را در داخل خانه بگذرانید.

علاوه بر این، زمانی که کیفیت هوا بد یا در معرض خطر است، سعی کنید برای فعالیت هایی در فضای باز که باعث تنفس سنگین شما می شود برنامه ریزی نکنید. به عبارت دیگر، به جای دویدن، آرام پیاده روی کنید و از مكان هاي شلوغ که در آن ترافیک (و در نتیجه آلودگی) بیشتر است، اجتناب کنید.

افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی و نوزادان و کودکان بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات سلامتی ناشی از آلودگی ذرات هستند، بنابراین اگر در این دسته قرار می گیرید برای محافظت از خود و خانواده خود مراقبت بیشتری داشته باشید.

خلاصه

آلودگی ذرات از اجزای مختلفی تشکیل شده است و بر اساس فصل متفاوت است. اين ذرات پس از استنشاق، می توانند بر ریه ها و قلب شما تاثیر بگذارند.

ذرات با قطر 10 میکرومتر یا کمتر می توانند به راحتی وارد ریه ها شوند و به طور کلی خطر بیشتری برای سلامتی دارند. 

شاخص کیفیت هوا EPA می تواند به شما در مورد هر گونه نگرانی در مورد کیفیت هوا در منطقه شما هشدار دهد و بايد به آن توجه نماييد.