نام ژنریک: اورلیستات (OR-li-stat)

نام های تجاری رایج: Alli، Xenical


معرفی دارو

اورلیستات یک داروی خوراکی بدون نسخه (OTC) برای کمک به کاهش وزن  است. این دارو همراه با رژیم غذایی کم کالری و کم چربی در بزرگسالان دارای اضافه وزن استفاده می شود.

اورلیستات (ماده اولیه اولیه) با یک رژیم غذایی کم کالری و کم چرب و برنامه ورزشی فردی برای کمک به کاهش وزن افراد استفاده می شود. در مقایسه با اورلیستات، داروی زنیکال Xenical  با تجویز نسخه ای در افراد دارای اضافه وزن که ممکن است فشار خون بالا (فشار خون بالا)، دیابت ، کلسترول بالا یا بیماری قلبی نیز داشته باشند، استفاده می شود.

تعریف پزشکی اضافه وزن داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بین ۲۵ تا ۲۹.۹ است. BMI با استفاده از قد و وزن شما محاسبه می شود.

Orlistat متعلق به یک کلاس دارویی است که به عنوان مهارکننده های لیپاز شناخته می شود. این برای کاهش وزن با مسدود کردن سیستم گوارش شما از جذب چربی از رژیم غذایی شما کار می کند. این دارو با ممانعت از جب چربی از روده و دفع چربی مصرف شده در مدفوع به بدن شما کمک می کند تا از شر چربی خلاص شود.

این قرص در داروخانه‌ها و بدون نسخه در دسترس است. این دارو بصورت کپسول ۶۰ و ۱۲۰ میلی گرمی است که به صورت خوراکی مصرف می شود. نوع قوی‌تر این دارو، Xenical 120 میلی گرم، با نسخه در دسترس است.

اورلیستات برای چه مواردی استفاده می شود؟

سازمان غذا و دارو (FDA) اورلیستات را برای کمک به کاهش وزن در بزرگسالان ۱۸ سال و بالاتر که از نظر پزشکی دارای اضافه وزن هستند تأیید کرده است. این دارو برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ تایید شد. قرار است همراه با رژیم غذایی کم کالری، کم چرب و ورزش منظم استفاده شود.

آلی یک داروی کوتاه مدت برای کاهش وزن است. در آزمایشات بالینی از شش هفته تا شش ماه، این دارو در مقایسه با رژیم غذایی به تنهایی برای کاهش وزن در بزرگسالان موثر است. 

نحوه مصرف

اورلیستات به صورت کپسولی خوراکی است. و شما یک کپسول اورلیستات را با هر وعده غذایی حاوی چربی، حداکثر تا سه بار در روز مصرف خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که اورلیستات با جلوگیری از جذب چربی عمل می کند. اگر یک وعده غذایی را حذف می کنید یا اگر وعده غذایی شما حاوی چربی نیست، می توانید آن دوز را حذف کنید.

حتما برچسب های تغذیه ای را بررسی کنید تا بفهمید چه مقدار چربی در غذاهایی که می خورید وجود دارد. وعده های غذایی شما باید حاوی مقادیر متعادل پروتئین، کربوهیدرات و چربی باشد. یک قانون کلی خوب این است که رژیم غذایی کمتر از ۳۰ درصد چربی داشته باشید.

آلی بر نحوه جذب چربی توسط بدن شما تأثیر می گذارد و همچنین می تواند در نحوه جذب ویتامین های محلول در چربی توسط بدن شما اختلال ایجاد کند. این ویتامین ها به عنوان ویتامین های محلول در چربی شناخته می شوند و شامل ویتامین های A، D ، E و K می باشند.


چه مدت طول می کشد تا اورلیستات اثر کند؟

اورلیستات بلافاصله پس از مصرف اولین دوز شروع به مسدود کردن جذب چربی در بدن شما می کند. اگر کپسول های دارو را به طور مداوم، همراه با رژیم غذایی کم کالری، کم چرب و ورزش منظم مصرف کنید، می توانید نتایج را در عرض دو هفته مشاهده کنید. برای برخی افراد بیشتر طول می کشد، تا شش ماه. 

عوارض جانبی اورلیستات چیست؟

با توجه به اینکه اورلیستات از روده‌ها جذب نمی شود، اصولاً اثر و عارضه سیستمیک و مهمی هم بر بدن نخواهد داشت و بیشتر عوارض آن موضعی و مربوط به روده‌هاست. البته برخی از موارد هم مربوط به اثربخشی دارو است که بصورت عارضه و ناخوشایند بروز می کند.

عوارض جانبی رایج

عوارض جانبی رایج اورلیستات عبارتند از: 

 • دفع گاز با قطرات چربی
 • مدفوع شل
 • مدفوع چرب
 • اجابت مزاج مکرر که ممکن است کنترل آن سخت باشد

توجه داشته باشید که اگر اورلیستات را با یک وعده غذایی پرچرب مصرف کنید، ممکن است این عوارض بدتر شوند.

برای به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی، باید دارو را همراه با وعده غذایی حاوی ۳۰ درصد یا کمتر از چربی مصرف کنید. اگر وعده غذایی شما حاوی چربی نیست، باید آن دوز دارو را حذف کنید و مصرف دارو با غذاهای بدون چربی فایده‌ای ندارد. 

عوارض جانبی شدید

به ندرت، اورلیستات ممکن است عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

این عوارض جانبی و علائم مرتبط با آنها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات کبدی : علائم ممکن است شامل درد یا تورم شدید شکم، زردی پوست یا چشم ها و ادرار تیره باشد.
 • سنگ کلیه : علائم سنگ کلیه ممکن است شامل درد پشت یا پهلو، مشکل در ادرار کردن و ادرار قرمز یا صورتی باشد.
 • واکنش آلرژیک یا آنافیلاکسی : علائم آنافیلاکسی ممکن است شامل بثورات پوستی، کهیر، تورم اطراف لب ها، زبان و صورت و مشکل در تنفس باشد. در صورت داشتن این علائم فوراً به دنبال کمک پزشکی اورژانسی باشید.

عوارض جانبی بلند مدت

استفاده طولانی مدت از اورلیستات ممکن است با کمبود ویتامین D، پوکی استخوان، مشکلات کیسه صفرا و افزایش خطر سرطان روده بزرگ همراه باشد. اما، تحقیقات بیشتری برای تأیید صحت این نگرانی‌های ایمنی مورد نیاز است. 

البته این دارو برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته نشده است. اگر در عرض چند ماه پس از شروع اورلیستات نتایجی را مشاهده نکردید، با پزشک خود مشورت کنید.

دوز مصرف دارو

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت است. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو را مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که دارو را برای آن استفاده می‌کنید بستگی دارد.

 • برای فرم دوز خوراکی (کپسول):
  • برای درمان چاقی:
   • بزرگسالان و نوجوانان - ۱۲۰ میلی گرم، سه بار در روز همراه با وعده های غذایی حاوی چربی.
   • کودکان کمتر از ۱۲ سال - مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

دوز فراموش شده

اورلیستات باید با یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف شود. اگر فراموش کردید که دوز خود را مصرف کنید و کمتر از یک ساعت از وعده غذایی شما گذشته است، همچنان می توانید دوز خود را مصرف کنید.

اگر یک وعده غذایی را حذف می کنید یا یک وعده غذایی بدون چربی می خورید، باید داروی آن وعده غذایی را نادیده بگیرید. 

مصرف بیش از حد اورلیستات

 اگر بیش از حد توصیه شده مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

پس از مصرف دارو، ماده فعال آن، اورلیستات، در دستگاه گوارش شما باقی می ماند. این دارو به میزان قابل توجهی جذب خون شما نمی شود. بنابراین، انتظار نمی رود مصرف بیش از حد آلی خطرناک باشد. 

با این حال، اگر فکر می کنید که شما یا شخص دیگری بیش از حد مجاز از دارو مصرف کرده است، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. در برخی موارد، آنها ممکن است توصیه کنند که برای درمان یا بررسی به بیمارستان بروید.

موارد احتیاط

بسیار مهم است که پزشک پیشرفت کاهش وزن شما یا فرزندتان را در ویزیت های منظم بررسی کند تا مطمئن شود که این دارو به درستی کار می کند. برای بررسی اثرات ناخواسته ممکن است نیاز به آزمایش خون و ادرار باشد.

استفاده از این دارو در دوران بارداری می تواند به جنین شما آسیب برساند. برای جلوگیری از باردار شدن از یک روش موثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید. اگر فکر می کنید در حین استفاده از این دارو باردار شده اید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

برای بیماران مبتلا به دیابت: کاهش وزن ممکن است منجر به بهبود وضعیت شما شود و پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروی خوراکی دیابت یا انسولین شما داشته باشد.

این دارو ممکن است باعث یک نوع واکنش آلرژیک جدی به نام آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر شما یا فرزندتان راش پوستی دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. خارش؛ گرفتگی صدا؛ مشکلات تنفسی؛ مشکل در بلع؛ یا هر گونه تورم دست، صورت یا دهان در حین استفاده از این دارو.

اگر شما یا فرزندتان درد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده دارید، مصرف این دارو را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود مشورت کنید. مدفوع رنگ پریده؛ ادرار تیره؛ از دست دادن اشتها؛ حالت تهوع؛ خارش غیر معمول؛ خستگی یا ضعف غیر معمول؛ یا چشم یا پوست زرد. اینها می توانند علائم یک مشکل جدی کبدی باشند.

این دارو ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. اگر شما یا فرزندتان خون در ادرار، تهوع و استفراغ، درد در کشاله ران یا اندام تناسلی، یا کمردرد تیز درست زیر دنده ها دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش وزن با این دارو ممکن است خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را افزایش دهد. اگر شما یا فرزندتان درد شدید معده همراه با تهوع و استفراغ دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

از مصرف داروهای دیگر خودداری کنید مگر اینکه با پزشکتان مشورت کرده باشد. این شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه (بدون نسخه [OTC]) و مکمل های گیاهی یا ویتامینی است.

موارد منع مصرف

شما نباید این دارو را مصرف کنید اگر: 

 • شما اضافه وزن ندارید .
 • شما مبتلا به سوء جذب (مشکلات جذب مواد مغذی از غذا) هستید.
 • شما در حال مصرف سیکلوسپورین هستید .
 • باردار هستید یا در حال شیردهی هستید.

چه داروهایی با اورلیستات تداخل دارند؟

این دارو می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد.

قبل از مصرف اورلیستات، مطمئن شوید که فهرستی از تمام داروهای تجویزی و OTC، از جمله ویتامین‌ها و مکمل‌ها را برای بررسی به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود بدهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با اورلیستات (ماده فعال در کپسول دارو) تداخل داشته باشند عبارتند از :

 • وارفارین که با نام تجاری قبلی خود کومادین نیز شناخته می شود
 • داروهای تیروئید مانند سینتروید ( لووتیروکسین )
 • داروهای تشنج مانند Lamictal (لاموتریژین) و Depakote (divalproex) 
 • کوردارون ( آمیودارون )، یک داروی قلب برای آریتمی‌ها

قبل از مصرف اورلیستات، اگر داروهای فوق را مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد، آنها ممکن است نیاز به تنظیم دوز داروهای دیگر شما داشته باشند. یا ممکن است به شما توصیه کنند که دوزهای اورلیستات را از داروی دیگر حداقل چهار ساعت جدا کنید.

در موارد دیگر، آنها ممکن است به شما توصیه کنند که از این دارو استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث کاهش اثربخشی برخی داروها شود.

اورلیستات نباید با هیچ دارو یا محصول کاهش وزن دیگری مصرف شود.

افرادی که اورلیستات مصرف می کنند باید مولتی ویتامین مصرف کنند تا از کمبود ویتامین جلوگیری شود. حتماً مولتی ویتامین را قبل از خواب یا حداقل دو ساعت فاصله با اورلیستات مصرف کنید. 

سوالات متداول

 • در حین مصرف اورلیستات چقدر باید انتظار از دست دادن داشته باشم؟
  به گفته سازنده دارو، به ازای هر ۵ کیلوگرم که از رژیم غذایی کم می کنید، اورلیستات می تواند به شما کمک کند ۲ تا ۳ کیلوگرمد اضافه وزن کم کنید. در آزمایشات بالینی اورلیستات، افراد به طور متوسط ۳ تا ۵ کیلوگرم در عرض شش ماه پس از مصرف دارو همراه با رژیم کم کالری و کم چرب وزن کم کردند.
 • آیا عوارض جانبی اورلیستات در نهایت از بین می رود؟
  اورلیستات معمولاً باعث عوارض گوارشی می شود که ممکن است ناخوشایند باشد، مانند مدفوع شل، گاز همراه با لکه های روغنی، و بی اختیاری مدفوع. این عوارض اغلب در یک تا چهار هفته اول درمان رخ می دهد.
  با استفاده مداوم از دارو، این عوارض جانبی باید کمتر مشکل ساز شوند، به ویژه هنگامی که یاد می گیرید از وعده های غذایی پرچرب خودداری کنید. مصرف آلی با رژیم غذایی پرچرب عوارض گوارشی را بدتر می کند. 
 • تفاوت Alli و Xenical چیست؟
  آلی و زنیکال هر دو حاوی یک ماده فعال هستند: اورلیستات.
  اما، آلی یک کپسول OTC است و حاوی ۶۰ میلی گرم اورلیستات است.  Xenical با نسخه در دسترس است و حاوی ۱۲۰ میلی گرم اورلیستات است. 
 • چه مدت می توانم اورلیستات را مصرف کنم؟
  پس از رسیدن به هدف کاهش وزن، می توانید مصرف آلی را متوقف کنید. بیشترین کاهش وزن در عرض شش ماه پس از شروع این دارو رخ می دهد. پس از قطع دارو، باید به دنبال یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم برای کمک به حفظ وزن سالم باشید. 

نکته‌ای مهم در مصرف دارو؟

تلاش برای کاهش وزن می تواند یک کار طاقت فرسا باشد. به خاطر داشته باشید که مدیریت طولانی مدت وزن مستلزم تغییر در نحوه غذا خوردن و زندگی تان است. این چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد.

هنگام مصرف اورلیستات، پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری و کم چرب مهم است. سعی کنید حدود ۳۰ درصد یا کمتر از کل کالری شما از چربی تامین شود. نمونه هایی از غذاهای حاوی چربی عبارتند از روغن، غذاهای سرخ شده و گوشت قرمز. این کار به کاهش عوارض جانبی ناخوشایندی که ممکن است در حین مصرف دارو رخ دهد کمک می کند. همچنین به دارو کمک می کند تا در جهت کاهش وزن شما موثرتر عمل کند.

به یاد داشته باشید که شما در تلاش برای رسیدن به وزن مناسب تنها نیستید. متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند کمک کنند. یک دوست، شریک یا یک گروه پشتیبانی بالقوه را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند مسئولیت پذیر بمانید و روند درمان را بهتر طی نمایید.