کم آوردن نفس یا تنگی نفس نه تنها یک علامت ترسناک است ، بلکه اغلب نشانه مهمی از یک مشکل پزشکی جدی است. به همین دلیل هرکسی که دچار تنگی نفس غیر طبیعی است باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کند. تنگی نفس علل و عوامل متعددی دارد و با توجه به متفاوت بودن روش درمان هر کدام از آنها لازم است علت دقیق تنگی نفس مشخص گردد. خوشبختانه ، بیشتر اوقات پزشک پس از صحبت با شما در مورد تاریخچه پزشکی ، و انجام معاینه دقیق فیزیکی ، می تواند به نوع بیماری ایجاد کننده تنگی نفس پی ببرد. البته در بیشتر موارد برای تایید تشخیص و بررسی شدت بیماری لازم است از یک یا دو تست آزمایشگاهی و تشخیصی هم استفاده شود.

تنگی نفس

تنگی نفس به معنی احساس کمبود هوا است بطوری که شخص احساس می کند میزان اکسیژن موجود در هوای تنفسی برای بدن وی کافی نیست. لذا شروع به نفس کشیدن تند و با عمق بیشتر می کند. کمبود اکسیژن در مغز با اضطراب و ترس شدید از خفه شدن و مردن همراه است. در اغلب موارد تنگی نفس به دنبال یک علت مشخصی مانند افزایش فعالیت ناگهانی بدن - مثلا برای رسیدن به اتوبوس - روی می دهد و با چند ثانیه افزایش تعداد و عمق تنفس از بین میرود ولی در برخی از بیماریها تنگی نفس ادامه دار و افزایش یابنده است و اگر درمان نشود می تواند به کاهش شدید اکسیژن بدن و کاهش سطح هوشیاری منجر شود.

علل ایجاد تنگی نفس

تقریبا اکثر علل تنگی نفس ناشی از بیماریهای ریه و قلب است. البته برخی از بیماریهای دیگر هم می توانند تنگی نفس ایجاد کنند.

بیماریهای ریه

 • بیماری های ناشی از تخریب بافت ریه ها مانند آمفیزم  ، سرطان ریه ، فیبروز ریه و سارکوییدوز
 • بیماری های ناشی از مجاری هوایی مانند آسم ، برونشیت
 • عفونت های ریه مانند ذات الریه ، سل و عفونتهای قارچی
 • بیماری عروق ریه مانند فشار بالای شریان ریه و آمبولی ریه
 • بیماریهای دیواره قفسه سینه و عضلات آن

بیماریهای قلبی

شایعترین بیماری قلبی که تنگی نفس می دهد نارسایی قلبی است. البته بیماری عروق کرونری ، آریتمی های قلبی ، بیماری دریچه های قلب و پریکارد هم تنگی نفس ایجاد می کنند.

اضطراب و استرس های حادّ

می توانند احساس تنگی نفس گذرا و دایمی ایجاد کنند. یکی از بیماریهای مهم و فراموش شده در بررسی تنگی نفس افسردگی است. افراد افسرده حال و انرژی فعالیت بدنی ندارند و با کمترین فعالیت بدنی دچار خستگی و تنگی نفس می شوندبه ویزه که تنگی نفس این افراد ارتباطی با فعالیت بدنی ندارد و در هر ساعتی از شبانروز می تواند روی دهد.

عدم وجود آمادگی جسمانی

شاید یکی از علل شایع تنگی نفس به ویژه تنگی نفس فعالیتی عدم وجود آمادگی جسمانی باشد. افرادی که برای مدتهای طولانی ورزش نمی کنند و فعالیت بدنی خیلی کمی دارند ، با انجام فعالیتهای بدنی نسبتا سبک مانند بالا رفتن از دو یا سه طبقه پله یا با دویدن و حتی با راه رفتن تند دچار تنگی نفس خواهند شد. علت این امر آماده نبودن بدن برای انجام فعالیتهای بدنی ، کم بودن حجم عضلات بدن و کمبودن حجم ریه است که برای سبک زندگی ماشینی و غیرفعال تنظیم شده است و با افزایش مختصر نیاز بدن به اکسیژن دچار ناتوانی و ضعف می شوند.

کم خونی ، بیماریهای تیروییدی به صورت کم کاری و پرکاری غده تیرویید ، بیماری های گوارشی به صورت برگشت اسید معده به مری GERD ، بیماری های حنجره و حلق هم می توانند تنگی نفس ایجاد کنند.

برخی از سرنخ های مهم علّت تنگی نفس چیست؟

چندین سرنخ مهم وجود دارد که شما خودتان یا پزشک شما می توانید برای تعیین علت تنگی نفس به دنبال آن باشد. این سوالات شامل:

 • آیا شما در حال حاضر یا قبلا سیگاری بوده اید؟ (نشان دهنده بیماری ریه یا بیماری قلبی است.)
 • آیا شما یک سبک زندگی بی تحرک ، افزایش کلسترول ، فشار خون بالا ، دیابت یا سایر عوامل خطر قلبی دارید؟ (نشان دهنده بیماری قلبی است.)
 • آیا سابقه مواجهه با سموم که می تواند بیماری ریه را ایجاد کند ، دارید؟
 • آیا سیستم ایمنی ضعیفی دارید ، یا در روزهای اخیر در معرض عوامل عفونی قرار داشته اید؟ (نشان دهنده ذات الریه یا بیماری عفونی ریوی است.)
 • آیا اخیراً جراحی ، استراحت طولانی مدت در خواب یا مسافرت طولانی در هواپیما انجام داده اید؟ (آمبول ریوی را پیشنهاد می کند.)
 • آیا با دوره طولانی عدم تحرک دچار بیماری اخیر شده اید؟ (مطرح کننده عدم آمادگی جسمانی است.)
 • آیا علائم سایر بیماریهای پزشکی وجود دارد که می تواند باعث تنگی نفس (مانند بیماری تیروئید یا کم خونی) شود؟
 • آیا الگوی تنگی نفس شما علت خاصی را نشان می دهد؟ (به عنوان مثال، ارتوپنه یا تنگی نفس شبانه حمله ای ممکن است نارسایی قلبی را نشان دهد.)
 • آیا تنگی نفس شما پایدار است یا به طور مداوم رو به وخامت است؟ (الگوی تشدید تنگی نفس به تدریج  نشان دهنده ذات الریه یا بیماری های دیگر ریه یا نارسایی قلبی است.)
 • آیا تنگی نفس شما در دوره های نسبتاً پراکنده آمده و می رود؟ (این الگو می تواند نشان دهنده آسم ، آمفیزم ، آمبول مکرر ریوی یا بیماری عروق کرونر باشد.)

چه آزمایشهایی ممکن است ضروری باشند؟

 • اگر پزشک شما به بیماری ریه مشکوک باشد ، به احتمال زیاد لازم است آزمایش اشعه ایکس قفسه سینه و عملکرد عملکرد ریوی (اسپیرومتری) را انجام دهد تا به تشخیص آن کمک کند.
 • اگر به آمبول ریوی مشکوک باشد ، به احتمال زیاد به اسکن ریه نیاز خواهید داشت (آزمایش تصویربرداری که به دنبال انسداد در شریان های ریه است) ، آزمایش D-dimer (آزمایش خون که به دنبال علائم لخته خون اخیر است) و آزمایش سونوگرافی پاهای شما (برای جستجوی لخته خون).
 • اگر تصور می شود بیماری قلبی علت آن باشد ، احتمالاً پزشک شما با ارزیابی اکوکاردیوگرام برای ارزیابی عملکرد قلب شما شروع می کند.
 • اگر تصور می شود تنگی نفس شما به کم خونی ، بیماری تیروئید یا عفونت مرتبط باشد ، آزمایش خون مفید خواهد بود.

قلب من:برخی از موارد تنگی نفس وجود دارد که علت آن به راحتی حتی توسط خود فرد قابل تشخیص است مانند تنگی نفس به دنبال کار زیاد یا استرس های مشخص. در این موارد با هر بار تکرار عامل ایجاد کننده علایم تنگی نفس مجددا برگشت پیدا می کند و با استراحت بعد از چند دقیقه از بین می رود. هر حالتی غیر از این موارد یعنی تنگی نفسی که از قبل وجود نداشته است ، تنگی نفس طولانی و غیرطبیعی یا احساس کمبود نفس در زمان استراحت لازم است توسط پزشک بررسی گردد.