با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ، بسیاری از بیماران قلبی تمایل به روزه داری دارند. این که روزه گرفتن در این روزها که ماه مبارک رمضان در اردیبهشت ماه است و گرسنگی و تشنگی ناشی از ساعات طولانی روزه داری ، تداخلی با سلامت قلبی بیماران دارد یا موجب تشدید بیماری آنها می شود ، سوال بسیاری از بیماران و خانواده آنها است.

روزه داری برای بیماران قلبی

در این نوشته سعی کرده ایم به تفکیک بیماری های قلبی و داروهایی که بیماران مصرف می کنند ، به این موضوع بپردازیم. البته شرایط روزه داری در مورد افراد مختلف و شرایط و سبک زندگی های گوناگون کاملا با هم متفاوت است. برخی از افراد شاغل بوده و لازم است ساعت های طولانی کار کنند که البته برحسب نوع کار هم متفاوت است که آیا کار اداری و در محیط بسته است یا کار بدنی و در محیط گرم. حتی برخی از بیماران قادرند در ایام روزه داری سبک زندگی خود را تغییر دهند و در ساعات شب و اوایل روز که گرسنه و تشنه نیستند ، بیدار بمانند و بقیه روز را تا شب بخوابند در حالی که بسیاری از بیماران قادر به تغییر شرایط زندگی و کار خود نیستند. به هرحال هر توصیه ای در مورد روزه و روزه داری قطعا در مورد همه افراد درست نیست و این توصیه ها از شرایط زندگی و فرد به فرد متفاوت خواهد بود.

لیکن به صورت کلی در مورد بیماری های قلبی و تداخل روزه داری با آنها می توان توصیه های کلی داشت.

1- در بیماران با سکته یا حملات حاد قلبی

 این بیماران عموما تحت آنژیوگرافی قرار می گیرند و برای عروق تنگ آنها درمان به صورت استنت یا عمل جراحی قلب باز صورت می گیرد و لازم است داروهای مربوط به عمل قلب را تا مدتها دریافت نمایند.

گرسنگی دراین بیماران با افزایش تحریک عصبی و تشدید ایسکمی قلب می تواند برای سلامت قلب ، مضر باشد. از سوی دیگر تشنگی طولانی مدت با کاهش آب بدن می تواند خطر تشکیل لخته خون را بیشتر نماید.

لذا در این بیماران توصیه می شود در یک سال اول بعد از حمله قلبی از روزه داری خودداری نمایند. بعد از یک سال در صورت عدم وجود نارسایی قلبی و پایدار بودن شرایط قلبی با نظر پزشک معالج خود می توانند روزه بگیرند.

 

2- در بیماران با نارسایی قلب

نارسایی قلب از جمله بیماری هایی است که درمان آن شدیدا به تنظیم میزان آب و الکترولیت های بدن وابسته است و طبیعتا ساعت های طولانی گرسنگی و تشنگی می تواند موجب تشدید علایم و تغییر شرایط بیماری شود. این بیماران برخلاف توصیه هایی که به افراد سالم در خصوص نوشیدن آب زیاد در ساعات شب می شود ، نباید مایعات زیاد مصرف کنند. از سوی دیگر در کنار اکثر بیماران با نارسایی قلبی از داروهای ادرار آور مانند فورزماید استفاده می کنند که می تواند موجب تشدید کم آبی بدن شود.

لذا توصیه می شود بیمارانی که نارسایی قلب دارند ، روزه نگیرند.

 

3- بیماران با سابقه ترومبوز (لخته خون در عروق پا و آمبولی ریه)

توصیه کلی به این بیماران عدم روزه داری است به ویژه اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا ریواروکسابان استفاده می کنند.

تشنگی و کم آبی ناشی از روزه داری می تواند موجب کاهش اثر داروها و افزایش خطر تشکیل لخته خون گردد.

4- مصرف کلوپیدوگرل (پلاویکس)

در بیمارانی که غیر از آسپیرین ، باید از سایر داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس ، اسویکس و زیلت) یا تیکاگرولول و پراسوگرل استفاده نمایند ، روزه داری می تواند با تشدید بیماری همراه باشد ، لذا توصیه می شود این بیماران به ویژه در روزهای بلند سال ، روزه نگیرند.

 

5- مصرف وارفارین و ریواروکسابان

برخی بیماران با دریچه مصنوعی ، سابقه لخته خون در قسمت های مختلف بدن ، سکته مغزی ، آمبولی ریه و آریتمی های قلبی مانند فیبریلاسیون دهلیزی لازم است از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنند.

روزه داری برای سلامتی این بیماران ضرر دارد.

 

6- دیابت قندی

اگرچه تصور بر این است که روزه داری و نخوردن غذا باعث کاهش قند خون می شود و برای افراد دیابتی می تواند مفید باشد ،ولی باید توجه کرد که دیابت قندی مجموعه پیچید های از اختلال در عملکرد انسولین ، قند و چربی خون است که در ارتباط بسیار نزدیک با تغییرات متابلیک بدن قرار دارد. لذا روزه داری در این بیماران می تواند بسیار خطرناک باشد. توصیه کلی در افراد دیابتی که از انسولین یا سایر داروهای پایین آورنده قندخون استفاده می کنند ، عدم روزه داری است.

بیماران با دیابت تازه شروع شده و افراد با سندرم متابلیک در مورد روزه داری می توانند با پزشک خود مشاوره کنند.

 

7- فشارخون بالا

اثر روزه داری بر فشار خون یکسان نیست. افرادی که فشارخون های کنترل شده و خفیف دارند ، با روزه داری احتمال دارد فشارخون آنها پایین بیاید و مقدار مورد نیاز دارو ، کمتر بشود. برعکس در بیماران با فشارخون بالای کنترل نشده ، این امر می تواند به تشدید فشارخون منجر شود.

افراد با فشار خون های شدید و کنترل نشده ، به ویژه اگر لازم است از سه وعده دارو برای کنترل فشار خون استفاده کنند ، بهتر است روزه نگیرند.

افراد با فشارخون های خفیف که با یک یا دو وعده مصرف قرص فشارشان کنترل است ، می توانند با تغییر ساعت دارو به ساعات سحر و افطار ، روزه بگیرند.

8-برای افراد بدون بیماری قلبی

افرادی که بیماری مهمی ندارند ولی دارای عوامل خطر متعددی مانند اضافه وزن ، قند خون افزایش یافته ، چربی خون افزایش یافته هستند و یا سیگار مصرف می کنند ، روزه داری نه تنها ضرری ندارد بلکه برای کنترل عوامل خطر ، ترک سیگار و بهبود عادت های تغذیه ای ، توصیه هم می شود.

 دکتر امیرفرهنگی

کلینیک قلب من