کلسترول بالا یک عامل خطر مهم در ایجاد بیماری های قلبی عروقی است. این یک بیماری مهم است که کمتر تشخیص داده می شود ، زیرا معمولاً هیچ علامتی ندارد و درمان به علت و شدت آن بستگی دارد. شایعاتی که ممکن است درباره کلسترول بالا شنیده باشید گاهی صحیح است اما غالباً چنین نیست. بهتر است ، درباره هشت اسطوره معمول در مورد کلسترول بالا تجدید نظر کنید.

کلسترول خون زیاد

اگر کلسترول توتال شما کمتر از 200 است ، لازم نیست نگران بیماری قلبی باشید:

کاذب: اگرچه کلسترول یکی از مهمترین عوامل موثر در بیماری های قلبی است ، اما تنها عامل موثر بر ایجاد بیماری قلبی عروقی نیست. فشار خون بالا ، سابقه خانوادگی بیماری قلبی ، مصرف سیگار و دیابت عوامل دیگری هستند که می توانند در بیماری های قلبی عروقی نقش داشته باشند.
علاوه بر این ، کلسترول کلی بدن ممکن است در محدوده نرمال باشد ، اما نوع LDL کلسترول ممکن است بالا باشد و در عوض ، HDL کلسترول پایین باشد که این امر مستعد کننده شما به بیماری های قلبی عروقی خواهد بود.

کلسترول بالا فقط در بزرگسالان اتفاق می افتد:

کاذب:  به نظر می رسد میزان کلسترول بالا در افراد مسن شیوع زیادی دارد ، اما ممکن است در افراد جوان نیز رخ دهد. اگر سالم باشید ، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که از 20 سالگی میزان کلسترول خود را بررسی کنید. در شرایط فعلی یعنی در دوران غذاهای فست فود و بازی های ویدئویی ، کلسترول بالا نیز در کودکان در اوایل دوران کودکی قابل مشاهده است. بنابراین ، به خصوص اگر کلسترول بالا در خانواده شما ارثی باشد ، پزشک شما ممکن است سطح لیپیدها را زودتر از سن 20 سال بررسی کند.

 

اگر کلسترول شما زیاد است ، باید دارو مصرف کنید:

نه لزوما: بسته به اینکه تاریخچه سلامتی و میزان کلسترول خون شما چقدر است ، پزشک شما ممکن است اصلاحات سبک زندگی را قبل از در نظر گرفتن دارو امتحان کند. این موارد شامل ترک سیگار ، رژیم کم چربی و ورزش متوسط است. گاهی اوقات ، این اقدامات ممکن است سطح کلسترول شما را کاهش دهند. اگر کارایی نداشته باشد ، در این صورت است که داروهای کاهش دهنده کلسترول در نظر گرفته خواهد شد.


شما احساس بیماری نمی کنید ، بنابراین حال شما خوب است:

نه لزوما: بیماری قلبی یک بیماری بالقوه تهدیدکننده زندگی است ، به خصوص اگر به طور مرتب تحت نظر و مراقبت پزشکی نباشید. در حقیقت ، بسیاری از افراد حتی از اولین حمله قلبی یا سكته قلبی خود آگاه نیستند كه بدانندقبلا دچار بیماری قلبی شده اند ، مگر اینكه برای یك مراجعه معمول به پزشک مراجعه كنند. بنابراین ، بسیار مهم است که به طور مرتب به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که قلب شما سالم است. شما معمولاً علائمی با سطح کلسترول بالا نخواهید داشت ، مانند فشار خون بالا و دیابت ، سایر شرایط خاموشی که می توانند منجر به بیماری های قلبی شوند.

تست های کلسترول خانگی و تبلیغاتی کاملاً دقیق هستند:

بلهو نه:  این بستگی به این دارد که چه نوع تست کلسترول مورد استفاده قرار گیرد و آیا از کیت به درستی استفاده می شود. به عنوان مثال ، آزمایش های غربالگری وجود دارد که فقط خون شما را برای کلسترول خون تست می کنند. اگرچه این ممکن است در تعیین اینکه فرد دارای کلسترول بالایی است یا خیر مؤثر باشد ، نمی تواند زیر گروه های لیپیدها را تشخیص دهد که سطح کلسترول بدن را تشکیل می دهد: HDL ، LDL و تری گلیسیرید.
به عنوان مثال، شما ممکن است یک سطح کلسترول تام بالا داشته باشد. با این حال ، اگر قرار بود زیر گروه های لیپیدها را تجزیه و تحلیل کنید و مشخص شد که دارای کلسترول HDL بالا (کلسترول "خوب") هستید ، این محافظ در برابر بیماری های قلبی است. علاوه بر این ، قبل از اینکه کلسترول خود را در یک نمایشگاه سلامت یا آزمایش کلسترول خانگی بررسی کنید اطمینان حاصل کنید که در هشت ساعت قبل از آن چیزی نخورده اید. اگر اینگونه نباشد ، ممکن است برخی از جنبه های مشخصات لیپید شما - به ویژه تری گلیسیرید - از آنچه که باید باشد ، بیشتر نشان داده شود. اگر آزمایش شما نتایج بالایی به شما می دهد یا تغییر قابل توجهی در میزان چربی خود داشته اید ، از پزشک خود بخواهید تست کلسترول را که توسط آزمایشگاه انجام می شود ، درخواست نماید.
آزمایشات خانگی و آزمایش های تلفن همراه به ندرت توسط متخصصین آزمایشگاه انجام می شود که می دانند چه چیزی می تواند باعث بروز خطا شود. آزمایشگاههای پزشکی دارای گواهی ، بازرسی و کنترل کیفیت برای صحت داده ها هستند.

محصولات طبیعی جایگزین های خوبی برای داروهای کلسترول هستند:

کاذب:  اگرچه بسیاری از گیاهان ، ویتامین ها و سایر محصولات طبیعی در کاهش سطح چربی خون اثرات مثبتی داشته اند ، اما تأثیر آنها معمولاً متوسط است. از سوی دیگر ، اثر مثبت برخی از مکمل های گیاهی برای کاهش سطح کلسترول خون ، اثبات نشده است. بنابراین ، اگر پزشک معالج شما تشخیص داده است که برای پایین آوردن سطح کلسترول خود باید از داروهای کم کننده کلسترول استفاده کنید ، این را با داروهای گیاهی جایگزین نکنید. علاوه بر این، اگر خواستید در کنار داروها از این ترکیبات استفاده نمایید ، لازم است در مورد عوارض احتمالی ترکیب این دو ، با پزشک خود مشورت نمایید.

استفاده از استاتین ها ، آسیب عضلانی (رابدومیولیز) ایجاد می کند یا به کبد شما آسیب می رساند:

نادر: این موضوع غلط  نیست ، اما هر دو عارضه جانبی ذکر شده در اثر مصرف داروهای استاتین، بسیار نادر هستند ، به اندازه 1 در 10،000 نفر.
 پزشک شما زمانی استاتین را تجویز می کند که شما در معرض خطر بالای پیدایش عوارض قلبی و عروقی هستید. داروهای کاهنده کلسترول ، به ویژه استاتین ها نقش بسیار مهم و حیاتی در کاهش خطر بیماری های قلبی شما دارند. لذا زمانی که دارویی برای شما تجویز می شود ، عوارض و خطرات ناشی از آن در کنار فواید و کاهش خطر بیماری قلبی ، سنجیده شده است و خود تیم درمان شما ، به صورت دوره ای با آزمایش خون و بررسی های بالینی مراقب این عوارض هستند.
با این حال لازم است اگر در زمان مصرف داروها ، احساس ناراحتی یا عوارض خاصی داشتید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

رژیم غذایی و ورزش به تنهایی برای کاهش کلسترول کفایت می کنند:

نه لزوما:  در بعضی موارد ، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی متوسط می تواند به کاهش کلسترول شما کمک کند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که از ورزش شروع کنید ، خواه شما استاتین مصرف می کنید یا نه.  با این حال، در برخی موارد، این دو جواب نمی دهند - که البته نباید قطع شوند و باید ادامه دهید.
 در این افراد ، سطح کلسترول بالا ممکن است ژنتیکی باشد و چندین ژن به عنوان عوامل موثر در كلسترول بالا شناسایی شده اند. اگرچه ورزش و رژیم غذایی احتمالاً به روش های دیگری به سلامتی شما کمک می کند ، اما ممکن است باعث شود که  سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون شما کنترل نشود. در این موارد ، پزشک شما ممکن است داروهای کاهش دهنده کلسترول را برای کمک به کاهش لیپیدها تجویز کند.
دکتر امیرفرهنگی - کلینیک قلب من